Tag Archives: Doporučené

Čo je to realita?

„Čo je to realita?“
„To je to, na čom sa zhodne väčšina ľudí. Nie nutne to najlepšie, alebo najlogickejšie, ale to, čo sa prispôsobilo obecnému želaniu. Vidíte, čo mám na krku?“
„Kravatu.“
read more »

Od zajtra

Od zajtra budem smutný, až od zajtra.
Ale dnes sa budem radovať.
K čomu je byť smutný, k čomu?
Pretože fúka vietor?
read more »

Moje šťastie som ja, nie ty.

Moje šťastie som ja, nie ty.
Nie iba preto, že ty môžeš byť pominuteľný,
ale tiež preto, že ty chceš, aby som bol tým, čím niesom.
Nemôžem byť šťastný, keď ma kritizuješ,
pretože nemyslím ako ty a nevidím veci ako ty.
read more »

Zázrak

– Veríš na zázraky?
– Áno
– Áno? Ty si už snáď už nejaký videl?
– Zázrak? Áno.
– Aký?
– Teba.
– Mňa? Ja som zázrak?
– Samozrejme.
– Ako to?
– Dýchaš, Máš mäkkú a teplú kožu. Bije ti srde. Vidíš.Počuješ. Beháš. Ješ. Skáčeš. Spievaš. Myslíš. Smeješ sa. Miluješ. Plačeš…
– Hmmm. A to je všetko?

read more »

Nenarodené deti

Ako obvykle sa uložím do postele, porozmýšľam nad uplynulým dňom a zatvorím oči. Namiesto tmy sa mi však pred očami rozleje neobvyklé, zvláštne svetlo. Vo svetle vidím ženu. Vysokánsku. Vôbec mi nie je divné, aké je veľmi vysoká. Naopak, akoby to bola úplná samozrejmosť a v tomto svete boli všetci takí vysokí. Oblečená je ako moslimka, alebo skôr ako Panna Mária. Ale cítim, že to nieje ona. Všetko sa mi zdá samozrejmé. Zvláštne je to, čo drží v náručí. To na čo ma upozorňuje aj keď mlčí. Pozerá raz na pravú, raz na ľavú ruku. Drží v nich niečo zabalené v látke, ako dva podlhovasté uzlíky.
read more »

Po jednej

Jeden náš priateľ sa raz pri západe slnka prechádzal po prázdnej mexickej pláži. Ako tak šiel, v diaľke uvidel iného muža. Keď bol pri ňom trochu bližšie, všimol si, že je to miestny obyvateľ.Stále sa zohýnal, niečo zbieral a hádzal to do vody. Znova a znova odhadzoval tie predmety do mora.
read more »

Prosté gesto

Jedného dňa šiel Mark domov zo školy. Zrazu uvidel pred sebou chlapca, ktorý sa potkol a vysypal všetko čo niesol – knihy, dva svetre, baseballovú pálku, rukavicu a malý magnetofón. Mark si kľakol a pomohol chlapcovi pozbierať porozhadzované veci.
read more »

Ruka

Jeden úvodník v novinách týkajúci sa Dňa vďakyvzdania bol o učiteľke, ktorá dala svojim prvákom zaujímavú úlohu – nakresliť na papier to, za čo sú veľmi vďační. Myslela si, že vecí, za ktoré môžu byť tieto deti z chudobných štvrtí vďačné, je len veľmi málo. Predpokladala, že väčšina z nich bude kresliť moriaka alebo prestretý stôl. Obrázok, ktorý jej odovzdal Douglas, jej úplne vyrazl dych… bola na ňom obyčajná ľudská, kostrbato namaľovaná ruka.
Ale čia ruka to bola?
read more »

Prerušená história

„Čo je to prerušená história?“
„Nieje tu Ester. V určitej chvíli sa nedokázala ďalej zbavovať pocitu, že nieje šťastná, aby tak umožnila návrat radosti. Prečo? Pretože jej história, rovnako ako mnohých iných ľudí, je úzko spojená s Energiou Lásky. Nemôže sa vyvíjať sama: buď prestane milovať, alebo čaká, až ju milovaný dobehne.
read more »

Dvaja hasiči

Dvaja hasiči idú do lesa, aby uhasili malý požiar. Keď skončili a išli k potoku, jeden z nich mal tvár celú od sadzí, kým ten druhý úplne čistú. pýtam sa: „Kto z nich si umyje tvár?“
read more »