Category Archives: Coelho – Čarodejnica z Portobella

Tanec mimo rytmu

Hudba skončila.
„A teraz tancujte v rytme, ktorý nemá nič, ale vôbec nič spoločné s melódiou.
Znova zapla prehrávač, tentoraz oveľa hlasnejšie, a začala hýbať telom bez kúska harmónie. Len jeden starší pán, čo v hre predstavoval opitého kráľa, urobil, čo prikázala. Ostatní sa ani nepohli, zdalo sa, že sú v rozpakoch. Ktosi sa pozrel na hodinky – prešlo len desať minút.
Athena zastala a poobzerala sa okolo seba:
„Prečo nič nerobíte?“
read more »

„Hra“

„Prvé slovo je: posvätný.“
Rozhodla som sa zapojiť do hry, aby som neumrela od nudy: predstavila som si svoju matku, priateľa, budúce deti, skvelú kariéru.
„Urobte pohyb, ktorý znamená posvätný.“
Prekrížila som si ruky na hrudi, akoby som objímala všetky tie drahé bytosti. Neskôr som sa dozvedela, že väčšina ľudí roztiahla ruky do tvaru kríža a jedno z dievčat roztiahlo nohy ako pri milovaní.
read more »

Mlčať je iné

„Máte priateľa?“
„Mám.“
Athena už nepovedala nič. Len zdvihla prst k perám, aby som mlčala.
A odrazu som si uvedomila, že je pre mňa nesmierne ťažké mlčať pred osobou, ktorú som práve spoznala. Človek má tendenciu rozprávať o čomkoľvek – o počasí, o problémoch s dopravou, o najlepších reštauráciách. Obe sme sedeli na pohovke jej úplne bielej obývačky s prehrávačom a malou poličkou na cédečká. Nikde som nevidela knihy ani obrazy na stenách.
Miestnosť bola prázdna, a teraz to ticho.
read more »

Kŕdeľ vtákov

Predstav si lietajúci kŕdeľ vtákov. Koľko vtákov si videla? Jedenásť, devätnásť, päť? Máš istú predstavu, ale nevieš presné číslo. Tak odkiaľ vyšla myšlienka? Ktosi ju tam vložil. Ktosi, kto vie presné číslo vtákov, stromov, kameňov, kvetov. Ktosi, kto ťa v týchto zlomkoch sekundy uchváti a ukazuje Svoju moc.
read more »

Biblia

Jeho otec, vychádzajúc zo skutočne nesporných vedeckých argumentov, hovoril, že Bibila, základ celého náboženstva, v skutočnosti nie je kniha, ale zlepenina šesťdesiatich šiestich rôznych rukopisov autorov, ktorých skutočné mená a identita sú neznáme, že medzi napísaním prvej a poslednej knihy prešlo takmer tisíc rokov, viac času, ako od doby, keď Kolombus objavil Ameriku.
read more »

Athena

Jej problém spočíval v tom, že bola ženou dvadsiateho druhého storočia žijúcou len v dvadsiatom prvom storočí a že dovolila, aby to všetci videli. Zaplatila za to? Bezpochyby. No zaplatila by oveľa viac, keby potláčala svoju mimoriadnosť.
read more »