Category Archives: Coelho – Alchymista

Naplniť svoj Osobný príbeh je jedinou povinnosťou človeka.
Všetko je jedno.
A keď niečo chceš, celý Vesmír sa spojí, aby si to dosiahol

Veštenie budúcnosti

Pohonič nebol bojovníkom, a už sa radil s niekoľkými hádačmi. Mnohí mu predpovedali pravdivo, niektorí sa však aj mýlili. Až kým sa jeden z nich, najstarší (a najobávanejší), pohoniča nespýtal, prečo chce tak silou-mocou vedieť, čo ho čaká.
– Aby som mohol niečo robiť, – odvetil pohonič. – A aby som mohol zmeniť to, čo nechcem, aby sa prihodilo.
– Ale potom to už nebude tvoja budúcnosť, – odpovedal mu hádač.
– Možno chcem poznať svoju budúcnosť, aby som sa mohol pripraviť na to čo príde.
– Ak to majú byť dobré veci, bude to príjemné prekvapenie, – povedal veštec. – A ak to majú byť veci zlé, budeš trpieť dlho predtým, ako sa stanú.
read more »

Prítomnosť

Zvieratá boli vyčerpané a ľudia čoraz mĺkvejší. Ticho bolo oveľa hrozivejšie v noci, keď obyčajné zarevanie ťavy- ktoré predtým bolo iba obyčajným zrevaním ťavy – teraz však všetkých ľakalo, lebo mohlo byť aj signálom na útok. Zdalo sa, že pohoniča nebezpečenstvo vojny prlíliž neznepokojuje.
– Som živý, – povedal v jednu tmavú noc bez ohňov a mesačného svitu a s chuťou jedol ďatle. – Kým jem, nerobím nič, len jem. Ak sa vydám na cestu, budem na ceste. A ak budem musieť bojovať, zomriem možno práve tak ako v ktorýkoľvek iný deň.
Lebo nežijem ani minulosti, ani budúcnosti. Žijem iba prítomnosti a len ona ma zaujíma. Ak sa ti podarí žiť iba v prítomnosti, budeš šťastným človekom. Zistíš, že aj púšť je plná života, že na nebi sú hviezdy a že bojovníci bojujú, lebo boj je súčasťou života ľudskej rasy. Život sa pre teba stane jednou veľkou oslavou, veľkým festivalom, pretože existuje iba v tej chvíli, ktorú dokážeme prežiť.

( Alchymista – Paulo Coelho)

Dve hodiny

„Kedykoľvek sa môžem vrátiť a byť pastierom,“ pomyslel si chlapec. „Naučil som sa opatrovať ovce a nikdy už nezabudnem, aké sú. Ale možno už nikdy nebudem mať príležitosť navštíviť egyptské pyramídy. Starý kráľ mal zlatý pektorál a poznal mnoho príbehov. Bol to naozajstný kráľ a mudrc.“
read more »