„Hra“

„Prvé slovo je: posvätný.“
Rozhodla som sa zapojiť do hry, aby som neumrela od nudy: predstavila som si svoju matku, priateľa, budúce deti, skvelú kariéru.
„Urobte pohyb, ktorý znamená posvätný.“
Prekrížila som si ruky na hrudi, akoby som objímala všetky tie drahé bytosti. Neskôr som sa dozvedela, že väčšina ľudí roztiahla ruky do tvaru kríža a jedno z dievčat roztiahlo nohy ako pri milovaní.

„Znova sa uvolnite. Znova na všetko zabudnite a neotvárajte oči. Nechcem kritizovať, ale podľa pohybu som videla, že dávate formu tomu, čo považujete za posvätné. A to nechcem, žiadam vás, aby ste sa pri ďalšom slove nepokúšali definovať, ako sa prejavuje na tomto svete. Otvorte svoje kanály, dovoľte, aby intoxikácia realitou ustúpila. Buďte abstraktní, a tak vstúpite do sveta, kam vás vediem.“
Z poslednej vety vychádzala taká autorita, že som pocítila zmenu energie v miestnosti. Teraz hlas vedel, kam nás chce zaviesť. Učiteľka namiesto rečníčky.

„Zem,“ povedala.
Odrazu som pochopila, o čom hovorí. Už nerozprávala moja predstavivosť, ale telo v spojení s pôdou. Ja som bola Zem.
„Urobte pohyb, ktorý by predstavoval Zem.“
Nepohnuto som ležala, ja som bola podlahou toho javiska.
„Výborne,“ povedala. „Nikto sa nepohol. Po prvý raz ste všetci zakúsili rovnaký pocit, namiesto opisu ste sa premenili na pojem.“
Opäť zmĺkla, podľa môjho odhadu to mohlo byť dlhých päť minút. V tichu sme boli stratení, nedokázali sme rozpoznať, či nevie, čo ďalej, alebo si neuvedomuje, v akom rýchlom rytme pracujeme.
„poviem tretie slovo.“
Odmlčala sa.

„Stred.“
Cítila som, a bol to podvedomý pohyb, že sa celá moja životná energia presúva do pupka a tam žiari ako žlté svetlo.
Vyľakalo ma to: ak sa ho niekto dotkne, môže ma to zabiť.
„Pohyb vyjadrujúci stred!“
Veta vyznela ako rozkaz. Ihneď som si položila ruky na brucho, aby som sa chránila.

Čarodejnica z Portobella – Paulo Coelho