Sen je potravou duše

Človek nikdy nesmie prestať snívať. Sen je potravou duše, tak ako jedlo je potravou tela. Počas našej existencie sa nám sny veľa krát rozplynú a túžby sa zmaria, ale snívať musíme ďalej, inač naša duša zhynie a nevstúpi do nej agapé.

Veľa krvi už tieklo po pláni, ktorú máš pred očami, a konali sa tu niektoré z najkrutejších bojov reconquisty. Nezáleží na tom, kto bol v právu alebo kto mal pravdu: dôležité je vedieť, že na oboch stranách sa viedol dobrý boj.

Dobrý boj je ten, ktorý vedieme preto, že si to žiada naše srdce. V hrdinských dobách, za čias potulných rytierov, to bolo ľahké. Bolo treba dobiť veľa území a vykonať veľa vecí. Dnes sa však svet veľmi zmenil a dobrý boj sa z bojových polí preniesol do nášho vnútra.

Dobrý boj je ten, ktorý vedieme v mene svojich snov. Keď v nás sny prepuknú celou svojou silou – v mladosti – máme veľa odvahy, ale doposiaľ sme sa nenaučili bojovať. S veľkým úsilím sa nakoniec bojovať naučíme, ale to už odvaha k zápasu slabne. Preto sa teda obraciame proti sebe, bojujeme sami so sebou a staviame sa svojimi najhoršími nepriateľmi. Hovoríme, že naše sny boli detinské, ťažko uskutočniteľné, alebo že boli plodom našej neznalosti reálneho života. Zabíjame svoje sny, pretože máme strach bojovať dobrý boj.“

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*