V škole to bolo divné.

Sedel v hranatej, hnedej lavici, ako boli všetky ostatné hranaté, hnedé lavice a napadlo ho, že by mali byť červené.

A jeho miestnosť bolo štvorhranná, hnedá miestnosť ako všetky ostatné miestnosti. A bola tesná a uzatvorená. A dusná.
Neznášal, že sa učiteľka na neho stále pozerá, ako drží pero alebo
kriedu stuhnutou rukou a s nohami pevne rozkročenými na dlážke.

A potom musel písať čísla. A tie čísla neboli nič. Boli
ešte horšie než písmená, ktoré mohli byť niečo, keď ste ich dali dokopy…

A tie čísla boli hranaté a tesné a on to všetko nenávidel.
Učiteľka k nemu pristúpila a hovorila ku nemu. Povedala mu, že
musí nosiť kravatu ako všetci ostatní chlapci. Odpovedal, že kravaty nemá rád, ale ona mu povedala, že
na tom nezáleží.
Potom začal kresliť. A on kreslil všetko žltou pastelkou, pretože tak mu pripadalo ráno. A bolo to krásne.
Učiteľka k nemu pristúpila a pozrela sa na jeho kresbu.
„Čo to je?“ opýtala sa. „Prečo nenakreslíš niečo takého ako napríklad Ken? Nieje to pekné?“
Boli to samé otázky.
Potom mu mama kúpila kravatu a on kreslil iba lietadla a kozmické lode ako všetci ostatní.

Prevzaté z básne “ O škole“, ktorú odovzdal učiteľke angličtiny žiak 12 ročníku v Regine v Saskatchewanu.
Nieje známe, či študent naozaj báseň napísal, ale je známe, že o dva týždne neskôr spáchal sebevraždu.

Aladinov Faktor – M.V.Hansen, J.Canfield)